4 dôvody, prečo do UK nebrať auto zo Slovenska

Máte na Slovensku auto a uvažujete o tom, že si ho zoberiete so sebou do Anglicka (Británie)? Aj keď sa to môže zdať ako dobrý nápad, okrem pozitívnej stránky existujú minimálne 4 dôvody, prečo to neurobiť…

1. Bezpečnosť

To je asi najdôležitejší dôvod, prečo si auto zo Slovenska do Anglicka nebrať. Na krátky čas a pri opatrnom šoférovaní to nemusí byť problém. Pri častých jazdách je však určite bezpečnejšie mať volant na tej “správnej” strane.

Problém je predovšetkým pri predbiehaní. Ak jazdíte s ľavostranným riadením po britských cestách, pri predbiehaní musíte vysunúť viac ako polovicu auta do protismeru, aby ste videli, či vám niečo nejde oproti. Ak ide, v lepšom prípade sa stihnete zaradiť späť, v tom horšom, …

Tip: Dá sa to riešiť spolujazdcom, ktorý vás bude navigovať. Nie je to ale univerzálne riešenie, lebo určite nie vždy bude mať s vami kto ísť.

Bez registrácie len dočasne

Auto zo Slovenska v Británii

V Británii nemôžete jazdiť s autom so slovenskými značkami neobmedzený čas. Ak ste v Anglicku s autom dlhodobo, musíte ho zaregistrovať na DVLA, z čoho vám potom vyplýva povinnosť platiť v UK cestnú daň (Vehicle Excise Duty) a povinné poistenie.

Doprava do UK a z UK je drahá

Pri cenách leteniek nízko nákladových leteckých spoločností nemá veľký význam jazdiť zo Slovenska do Británie a späť autom, zvlášť pre jednu, alebo dve osoby. Najlacnejšie lety stoja niečo vyše 1000 Sk, zatiaľ čo cesta autom (palivo + lístok na trajekt alebo vlak) pokojne vyjde na 8 až 10 tisíc. Navyše pri každej ceste strávite deň únavnou jazdou z ktorej sa budete ďalší deň spamätávať.

Možnosť útoku na auto

Auto s cudzou poznávacou značkou parkujúce niekoľko mesiacov na tej istej ulici asi nebude patriť dovolenkárovi. V hlave menej inteligentného nezamestnaného xenofóba môže skrsnúť myšlienka, že práve majiteľ tohto auta je ten, kto mu “berie prácu”. A nenapadne mu nič iné, ako auto poškodiť.

Pravdepodobnosť, že sa niečo také stane a práve vám je minimálna, preto je tento dôvod ako posledný. Poznám len jeden prípad vypáleného auta so slovenskou ŠPZ, ale človek nikdy nevie.

Samozrejme, že privezenie si vlastného auta zo Slovenska do Anglicka (UK) má aj svoje výhody. O tých niekedy nabudúce.

CZIN.eu – Informačný portál

Ďalšie články v rubrike Británia - praktické info: