Ako sa na Slovensku dostať k peniazom z Anglicka

Je príjemné, ak už v Británii nepracujete, pretože ste sa medzičasom vrátili natrvalo na Slovensko a pritom ešte stále očakávate odtiaľ peniaze. Otázka ale znie, ako sa k tým peniazom dostať…

Od koho môžete po návrate očakávať peniaze

Ak ste z Británie museli odísť veľmi narýchlo, určite ešte čakáte na poslednú výplatu. Keďže ale takmer každému vznikne pri odchode z UK daňový preplatok, oveľa častejšie sa rieši práve to, ako sa dostať k vrátenej dani.

Výber peňazí z anglického bankového účtu

Ak ste svoj účet v Británii nezrušili a môžete svoju platobnú kartu používať aj v zahraničí (zahraničím sú v tomto prípade myslené krajiny mimo UK), nemal by byť problém, vybrať si peniaze z bankomatu na Slovensku.

Problém môže byť so zobrazovaním zostatku na účte v bankomate. Preto ak neviete, koľko peňazí vám má prísť na účet (a koľko si teda môžete vybrať), je dobré si pred odchodom z UK zriadiť k účtu internet banking. Okrem zistenia stavu na účte budete môcť aj zo Slovenska realizovať prípadné platby. Ak však uvažujete o prevode peňazí z vášho anglického účtu na slovenský, dopredu si zistite, či to bude možné urobiť aj cez internet.

Ak budete na Slovensku vyberať peniaze z vášho anglického účtu z bankomatu, s veľkou pravdepodobnosťou sa nevyhnete poplatkom. Tie budú tvoriť približne 4-5% z vyberanej sumy.

Šek z Anglicka a výber z anglického účtu na SK

Väčší problém je, ak svojou kartou peniaze v zahraničí vyberať nemôžete. V tom prípade by ste výberom peňazí, ktoré prídu na váš účet po vašom odchode na Slovensko mohli poveriť niekoho, komu dôverujete. Nechali by ste mu pred odchodom kartu, on by peniaze vybral z bankomatu a potom vám ich poslal, alebo pri najbližšej návšteve Slovenska osobne doručil. Tento spôsob sa ale nedá odporúčať, ak daného človeka naozaj veľmi dobre nepoznáte.

Preplatenie šeku z UK

Ak ste pri odchode z UK žiadali o vrátenie preplatku dane a zvolili ste si šek (alebo vám poslali šek, napriek tomu, že ste žiadali o prevod na účet), preplatí vám ho slovenská banka, v ktorej máte na svoje meno vedený účet.

Pozn.: Šek s vrátenou daňou sa nedá preplatiť v hotovosti. Je možné preplatiť ho len na bankový účet na meno prijímateľa. Pozor si dajte aj na obmedzenú platnosť šeku, preto jeho preplatenie zbytočne neodkladajte.

Počítajte s poplatkom za preplatenie šeku, ktorý býva okolo 1%, pričom býva stanovená aj minimálna suma poplatku, ktorá v závislosti od banky môže byť až 10 eur. Pri šeku na 500 libier to nie je vysoká suma, ale zo šeku na 50 libier by vám takýto poplatok odkrojil skoro 20%.

Peniaze zo šeku by mali byť pripísané na váš slovenský účet do jedného mesiaca.

Ďalšie články v rubrike Peniaze: