Angličtina už nie je zadarmo

Nie je to tak dávno, keď ste si mohli popri platených kurzoch nájsť aj kurzy angličtiny zadarmo. Jednalo sa o jazykové kurzy na britských stredných školách (colleges)…

Aj napriek tomu, že sa jednalo o kurzy, ktoré boli zadarmo, škola poskytovala vyše 8 hodín angličtiny so záverečnými skúškami a certifikátmi.

Tie časy sú žiaľ preč a za angličtinu sa už platí. No nie je to až také zlé, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Angličtina na colleges už síce nie je zadarmo, ale aj tak patrí k tým, cenovo najdostupnejším.

Koľko teda stojí angličtina na colleges?

Je to trochu zvláštne, ale aj keď sa všade používa rovnaký spôsob výuky angličtiny, s rovnakými záverečnými skúškami a certifikátmi, v rôznych mestách od vás škola môže pýtať rôzne poplatky.

Niekde môžete zaplatiť za registráciu na štúdium a skúšky budete mať zadarmo, inde môžete platiť za štúdium a aj za skúšky. Takisto výška týchto poplatkov môže byť rôzna a pohybuje sa od desiatok až po niekoľko stovák libier. Mali by ste počítať s tým, že za školský rok zaplatíte minimálne 50 libier. Pravdepodobne to ale bude viac.

Prečo sa za školu platí?

Britské školy určite nie sú odkázané na peniaze, ktoré získajú z poplatkov za štúdium od cudzincov, ťažko preto povedať, prečo štúdium spoplatnili. Pravdepodobne je to preto, že sa snažia takýmto spôsobom motivovať študentov, ktorí sa na kurz prihlásili, aby ho aj ďalej navštevovali. Nie je problém, prihlásiť sa na kurz angličtiny, ak je zadarmo, začať naň chodiť a po pár týždňoch s tým skončiť. Veď je to zadarmo. Ak má takýchto študentov škola viac, po mesiaci má poloprázdne triedy. Možno preto systém za čo si zaplatím, to si viac vážim.

Ide to aj bez poplatkov?

Ak máte nízky príjem, môžu vám byť poplatky za jazykový kurz odpustené. Dokladom o tomto stave však nie sú vaše výplatné pásky, ale potvrdenie o nároku na Working Tax Credit.

Ak chcete získať informácie o tom, aká je situácia práve vo vašom meste, navštívte najbližšiu college a opýtajte sa na kurzy angličtiny pre cudzincov. Kurz už síce nemusí byť zadarmo, ale stále máte možnosť získať celý rok štúdia len za niekoľkodňovú výplatu.

Ďalšie články v rubrike Angličtina: