Bank Holiday – štátne sviatky v Británii

Kedy sú vo Veľkej Británii štátne sviatky vás určite bude zaujímať, ak v UK pracujete. Je však dobré o nich vedieť, aj vtedy, keď sa napríklad chystáte do Londýna na výlet, alebo na nákupy

Pokiaľ ide o dni pracovného pokoja, v Británii sa častejšie ako s Public Holiday stretnete s označením Bank Holiday. Nie každý Public Holiday je aj Bank Holiday (napr. Christmas Day). V podstate však medzi nimi nie je výrazný rozdiel.

Počet štátnych sviatkov nie je v celej Británii rovnaký. Zatiaľ čo v Anglicku a Walese ich je 8, v Škótsku je ich 9 a v Severnom Írsku dokonca 10. Najviac výnimiek je v Škótsku, kde dokonca aj rovnako označený sviatok sa oslavuje v iný deň.

Práca v UK (Anglicku, …) počas Bank Holidays

Nárok na pracovné voľno počas Bank Holidays nevyplýva zamestnancom priamo zo zákona. Aj napriek tomu väčšina zamestnávateľov v UK od vás nebude vyžadovať, aby ste počas Bank Holidays prišli do práce. Vždy to však záleží od podmienok uvedených v pracovnej zmluve (napríklad vám zamestnávateľ môže poskytnúť deň voľna cez Bank Holiday, ale na druhej strane vám ho potom uberie z dní určených na dovolenku).

Ak v Británii vychádza štátny sviatok na víkend, deň voľna sa spravidla presúva na nasledujúci pracovný deň.

Peniaze za voľno

Štátne sviatky v Británii

Pri mesačnej výplate bývajú dni pracovného pokoja zamestnávateľom zaplatené, aj keď zamestnanec nebol v práci. Pri výplate podľa odpracovaných hodín (napr. práca cez personálne agentúry) voľno počas Bank Holidays nebýva preplatené. Opäť to ale všetko závisí od pracovnej zmluvy.

Peniaze za prácu počas sviatkov

Vďaka Public Holidays môžete mať počas roka niekoľko predĺžených víkendov. Ak vás však zamestnávateľ potrebuje aj počas sviatkov, bude sa vás snažiť presvedčiť, aby ste svoj deň voľna vymenili za vyššiu mzdu. Niektorí vám ponúknu time and a half, iní rovno double time. Dostať za rovnakú prácu zapletené dvojnásobok presvedčí nie len mnohých cudzincov pracujúcich v UK, ale aj samotných Angličanov.

Banky a obchody cez štátne sviatky

Ako vyplýva z názvu Bank Holiday, banky sú počas sviatkov zatvorené. Na rozdiel od bánk však niektoré obchody nájdete aj počas týchto dní otvorené. Výnimkou sú Vianočné sviatky, kedy sa v Británii zastaví úplne všetko.

Ak sa chystáte do UK na nákupy a chcete si ich naplno vychutnať, je lepšie sa týmto dňom vyhnúť.

Ďalšie články v rubrike Británia - praktické info: