Daň v Británii – štát vracia čo zobral

Britská vláda sa snaží rôznymi prostriedkami pomáhať ľuďom s nízkymi príjmami. V apríli 2008 však urobila krok, ktorý finančne znevýhodnil nízke a stredné príjmové skupiny a teda aj drvivú väčšinu Slovákov pracujúcich v Anglicku a celej UK. V jeseni preto prichádza s nápravou – bude vracať peniaze…

Zmena v daňovom systéme

Ak pracujete v UK a zaujímate sa o svoje peniaze, určite ste zaregistrovali, že sa od 6.apríla 2008 zmenil spôsob zdaňovania príjmov.

V skratke:

Pre daň z príjmu pôvodne platili 3 daňové pásma:

  • Starting rate: 10%
  • Basic rate: 20%
  • Higher rate: 40%

Tieto sa zredukovali na dve: Basic rate a Higher rate, pričom pre Basic rate sa znížila sadzba z 22% na 20%.

Pred zmenou po odrátaní nezdaniteľnej časti príjmu platili všetci z prvých 2 230 libier daň 10%, teda 223 libier, po novom sa z tejto sumy platí daň 20%, teda 446 libier, čo je rovný dvojnásobok. Práve preto, aby sa zvýšenie vykompenzovalo, bola znížená Basic rate z 22% na 20%.

Na chudobného aj záchod spadne

Toto príslovie sa na zmenu výpočtu dane v UK hodí na 100%. Kompenzácia totiž nemala na všetkých rovnaký dopad. Zatiaľ čo ľuďom zarábajúcim niekoľko desiatok tisíc libier ročne zmena systému znížila daň, tým, ktorí zarábajú zhruba do 15 000 libier ročne daň zvýšila.

O aké sumy sa jedná si môžete prečítať v tomto článku.

Náprava prišla v septembri

Vrátenie zaplatených daní

Aby sa veci dali na pravú mieru, štátny pokladník 13. mája ohlásil úpravy sadzieb a tie vstúpili do platnosti 7. septembra 2008.

Zvýšenie Personal Allowance

Prvou, tou dôležitejšou zmenou bolo zvýšenie nezdaniteľnej časti príjmu z pôvodných £5 435 na £6 035. Tým, že sa Personal Allowance zvýšila o 600 libier, zaplatíte na daniach o 120 libier menej ako ste pôvodne mali zaplatiť.
Príklad:
Ak by ste za tento daňový rok zarobili v hrubom 15 000 libier, pôvodne by ste si mohli odrátať £5 435 a zo zvyšku by ste zaplatili daň 1913 libier.
Ak si však odrátate £6 035, daň vám vyjde len 1793 libier, čo je o 120 libier menej. Výpočty pre rôzne príjmové skupiny nájdete v už spomenutom článku.

Zníženie hranice pre 40%-nú Higher rate

Aby naopak vďaka uvedenému zvýšeniu Personal Allowance neboli zvýhodnené skupiny s vysokým príjmom, bola hranica 40%-nej sadzby znížená z £36 000 na £34 800. Touto zmenou daňovníci s príjmami nad 36 000 libier septembrovú úpravu vôbec nepocítia.

Daň sa bude vracať?

Septembrové úpravy majú spätnú platnosť k začiatku daňového roka, teda 6. aprílu 2008. Ak ste od tohto dátumu pracovali a platili daň, odviedli ste štátu viac, ako ste mali. Vzniknutý rozdiel vám bude vrátený.

Podľa toho, koľko zarábate a koľko daní ste už odviedli, by ste mali mať už vo výplate po 7. septembri daň zníženú o sumu až do výšky 60, alebo 70 libier. V každej ďalšej výplate až do konca daňového roka budete platiť o niečo nižšiu daň, ako ste platili do septembra.

Zmena daňového kódu

Ak ste mali do septembra na výplatnej páske uvedený daňový kód 543L teraz by ste ho mali mať zmenený na 603L. Znamená to, že sa vám daň počíta s ohľadom na zvýšenú nezdaniteľnú časť príjmu.

Aj keď sa teraz všetko môže zdať v poriadku, nie je tomu tak. Chudobní síce dostali späť o čo prišli, ale tí bohatší dostali ešte viac.

Ďalšie články v rubrike Dane: