Foto mapa ulíc – Street view

Máte radšej satelitné mapy, ako tie obyčajné? Páči sa vám na nich, že vidíte všetko tak, ako to vyzerá v skutočnosti? Potom určite musíte vyskúšať Street view…

Čo je to Street view?

Street view je nová možnosť zobrazenia v Google Maps, ktorá vám dovolí vidieť mestá tak, akoby ste kráčali priamo po ich uliciach (od toho aj samotný názov). Otáčať sa pritom môžete okolo vlastnej osi o 360 stupňov.

Ako si nechať zobraziť foto mapu ulíc?

Fotomapa ulíc je priamo dostupná z bežnej Google mapy.

Stačí, ak si otvoríte Google Maps a nájdete si oblasť, ktorú potrebujete. Symbolom Street view je oranžový panáčik, ktorý sa nachádza v ľavom hornom rohu mapy. Keď ho myšou “chytíte” a presuniete nad mapu, tmavomodrou farbou sa vám zvýraznia oblasti, v ktorých je možné foto mapu ulíc nechať zobraziť. Ak máte mapu priblíženú až na úroveň ulíc, tie do ktorých sa môžete cez Street view pozrieť sa vám orámujú tmavomodro.

Tip: Panáčika nemusíte na mape hneď pustiť. Môžete ho po mape presúvať a vždy keď na chvíľu zastanete (ale ľavé tlačidlo myši nepustíte), zobrazí sa vám malý náhľad spolu s názvom ulice. Až keď nájdete presne to miesto, ktoré ste hľadali pustíte tlačidlo a zobrazí sa vám pohľad priamo do ulice. Takéto hľadanie je rýchlejšie, ako presúvanie sa na dlhšie vzdialenosti priamo v Street view zobrazení.

Aké má Street view možnosti?

Mapy - fotomapa Street view

Pohyb po ulici v Street view zobrazení nie je plynulý, ale po skokoch. Kliknutím na bielu šípku, sa posuniete vždy o jeden skok smerom, ktorý si vyberiete.

Ovládacie prvky pre pozeranie sa nachádzajú v ľavom hornom rohu. Kruh okolo šípok vám umožní otáčať sa rýchlo okolo vlastnej osi o 360 stupňov, pričom ako na kompase písmeno N označuje kde je práve z vášho pohľadu sever. Postupné pomalé otáčanie do strán umožňujú šípky doprava a doľava. Šípkou hore môžete dvíhať svoj pohľad hore až takmer úplne nad seba, šípkou dole ho naopak spúšťate nižšie. Vo vertikálnom smere sa tak môžete pozerať v uhle 290 stupňov.

Tlačidlami + a – si môžete obraz až prekvapivo silno priblížiť a zväčšiť si tak detaily. Môžete si tak prečítať napríklad nápisy na dopravných značkách, alebo obchodoch.

Takto vyzerá Londýn v zobrazení Street view. Skúste sa otočiť okolo svojej osi a okrem Big Benu uvidíte aj londýnsky doubledecker či obrovské koleso London Eye.
Zväčšiť mapu

Na mape zatiaľ len vybrané mestá

Aj keď sa pokrytie služby Street view stále rozrastá, neočakávajte, že sa už dnes budete môcť virtuálne poprechádzať ulicami akéhokoľvek mesta sveta. Príprava podkladov pre fotografickú mapu si totiž vyžaduje zosnímanie každej ulice, ktorú si neskôr budete môcť pozrieť vo foto mape a potom aj ich následné spracovanie. Len pre zaujímavosť, ulice sníma “google auto” so špeciálnou 11 šošovkovou kamerou umiestnenou na streche, ktorá okrem obrazu pomocou štyroch mikrofónov zaznamenáva aj zvuk. Zariadenie ukladá  tiež súradnice GPS.

Čo sa týka hustoty pokrytia, napríklad z Británie je momentálne v Street view možné zobraziť 25 miest.

Očakáva sa, že si služba nájde využitie hlavne pri predaji a prenájme nehnuteľností, určite však pomôže napríklad aj pri plánovaní dovolenky, alebo len pobaví “cestovaním prstom po mape”. Získava si čím ďalej tým väčšiu popularitu, preto neváhajte a vyskúšajte si ju. Môžete si napríklad nájsť svoj dom, ak bývate v Británii v jednom zo spomenutých 25 miest.

Ďalšie články v rubrike Mapy: