Kurzy v zmenárňach a bankách po novom

Kurzy na ktoré sme boli zvyknutí pri výmene valút v zmenárňach a bankách sú minulosťou. Nie len preto, že kurzový lístok už neobsahuje slovenskú korunu, ale aj preto, že kurzy sú teraz zobrazované úplne iným spôsobom…

Stále platí, že pri príslušnej mene v stĺpci nákupkurzy podľa ktorých od vás zmenáreň, alebo banka kupuje cudziu menu a v stĺpci predajkurzy, podľa ktorých zmenáreň, alebo banka vám cudziu menu predáva.

To je jediné, čo sa nezmenilo.

Všetko ostatné je naopak

Do konca roka ste v stĺpci nákup pri britskej libre (GBP) mohli nájsť napríklad číslo 34. Znamenalo to, že za jednu libru ste dostali 34 slovenských korún. Teraz tam nájdete napríklad číslo 0,922.
Znamená to, že za 1 libru vám zmenáreň, alebo banka dá 0,922 eura?

Nie!

V stĺpci nákup už nie je kurz, ktorý vyjadruje koľko našej meny (už euro) dostanete za 1 libru, dolár, alebo českú korunu.

Kurz “NÁKUP” teraz vyjadruje, koľko libier, dolárov, alebo českých korún musíte dať, aby ste dostali 1 euro.

Teda podľa nášho príkladu nedostanete za 1 libru 0,922 eura, ale za 0,922 libry dostanete 1 euro.

To isté platí aj pre kurz “PREDAJ”, ktorý teda vyjadruje, koľko libier, dolárov, alebo českých korún dostanete za 1 euro.

Vďaka tomu je teraz kurz nákup vyšší ako kurz predaj, presne naopak ako to bolo doteraz.

Kurzy staré
Kurzy libry po starom
Kurzy nové
Kurzy libry od 1.1.2009

Zdá sa vám nový systém zložitejší?

Zmenárne - kurzy po novom

Áno je, v prípade, že chcete vymeniť libry (alebo inú cudziu menu) za eurá, napríklad ak pracujete v zahraničí.

Starý systém bol pre vás, ak ste chceli vymeniť svoje zarobené libry na koruny oveľa jednoduchší. Ak bol kurz libra nákup napríklad 34,20, vedeli ste, že za 1000 libier dostanete 34200 korún.

Ak chcete teraz vymeniť 1000 libier na eurá, a kurz libry je napríklad 0,922, bez kalkulačky nezistíte, koľko by ste mali dostať.

Ako sa v tom vyznať

Môžete sa riadiť jednoduchým pravidlom:

Čím je kurz libra (GBP) nákup menší ako 1, tým viac eur za svoje libry dostanete. Ak by sa kurz naopak dostal nad úroveň 1, znamenalo by to, že za libru dostanete menej ako 1 euro. A čím vyšší by bol kurz, tým menej eur by ste za libru dostali.

Ak si chcete presne vypočítať, koľko eur dostanete za určité množstvo libier, vydeľte libry kurzom libra nákup. Napríklad 1000/0,922=1084,30. Za 1000 libier pri kurze 0,922 dostanete 1084,30 eur. Samozrejme to platí pre prípad, že si zmenáreň, alebo banka neúčtuje za výmenu poplatky.

Ďalšie články v rubrike Peniaze: