Minimálna mzda v Británii od októbra vyššia

Minimálna mzda bola v Británii zavedená v roku 1999. Odvtedy sa každoročne zvyšuje a nie je tomu inak ani tento rok. Na koľko libier sa zvýšila a koľko vám jej zvýšenie prinesie za mesiac práce? Veľa, alebo málo? …

Pre väčšinu pracujúcich sa minimálna mzda od októbra zvýši z doterajších 5,52 libry na 5,73 libry.


Uvedené zvýšenie platí pre vekovú kategóriu od 22 rokov. Pre osoby vo veku od 18 do 21 rokov bude od októbra minimálna mzda 4,77 libry a pre osoby pod touto vekovou hranicou sa zvýšila “minimálka” z 3,40 na 3,53 libry.

Ak pracujete v Anglicku za minimálnu mzdu, jej zvýšenie z 5,52 na 5,73 libry vám prinesie 21p za každú hodinu práce. Pri štyridsať hodinovom pracovnom týždni je to 0,21 libry x 40 = 8,4 libry za týždeň. Za mesiac je to zhruba 35 libier a to je pri kurze 37 SKK/GBP 1295 Sk plus do vášho vrecka.

Je to veľa alebo málo?

Práca v Anglicku - minimálna mzda

Odpoveď na túto otázku bude závisieť na tom, z ktorej strany sa na vec pozriete. Ak ste zamestnanec pracujúci za minimálnu mzdu, asi si poviete, že by sa mohla zvýšiť aj o viac, ako len o 3,8 %. Ak by ste boli britským zamestnávateľom, mali by ste zasa opačný názor a najradšej by ste boli, keby minimálna mzda bola 3 libry za hodinu, alebo aby vôbec neexistovala.
A čo si o tom myslí generálny tajomník druhého najväčšieho odborového zväzu v UK Dave Prentis? Podľa jeho názoru by mala byť minimálna hodinová mzda aspoň na úrovni 6,75 libry, čo by bolo o celú libru viac ako práve zvýšená sadzba. Bolo by to dosť, alebo stále málo?

A ako je na tom minimálna mzda na Slovensku?

Minimálna mzda na Slovensku je v súčasnosti 46,60 Sk za hodinu (mesačne 8 100 Sk), čo je pri kurze 37 SKK/GBP, ktorý sme použili vyššie 1,26 libry za hodinu práce. Minimálna mzda na Slovensku by sa mala od 1. januára 2009 zvyšovať a to na úroveň 51,10 Sk za hodinu (mesačne 8 900 Sk).

Čo dodať na záver?

Asi len toľko, že zatiaľ čo na Slovensku je minimálna mzda tak akurát na prežitie, v Británii sa dá z “minimálky” celkom v pohode žiť, ba dokonca aj niečo ušetriť. Ak ste si však prišli do Anglicka zarobiť, minimálna mzda by nemala byť vašou konečnou stanicou. Každá libra za hodinu navyše vás oveľa rýchlejšie priblíži k vášmu cieľu.

Ďalšie články v rubrike Práca: