Mzda (výplata) v Anglicku

Ak sa niekto rozhodne v Anglicku pracovať, určite ho bude zaujímať, ako je to s výplatou. O tom kedy, koľko a akým spôsobom sa vypláca mzda za prácu v UK je práve tento článok…

Aká práca taká pláca

To, koľko môžete v UK zarobiť nie je z hora nijako obmedzené. Ťažko je síce konkurovať britským top manažérom s príjmom 100 000 libier ročne, hranice nášho príjmu si však často môžeme posunúť oveľa vyššie, ako si myslíme. Chce to len viac kreativity, odvahy a hlavne aktivity.

Na rozdiel od hornej je spodná hranica zárobku “našťastie” pevne stanovená. Práca v Anglicku, Škótsku, Walese, alebo Severnom Írsku musí byť ohodnotená prinajmenšom národnou minimálnou hodinovou mzdou (National Minimum Wage). Jej výška je od októbra 2008 5,72 libier.

» Minimálna mzda v UK v roku 2008/2009.

Kedy dostanem za prácu zaplatené

Ak je práca menej kvalifikovaná, alebo je vykonávaná prostredníctvom pracovnej agentúry, výplata je zvyčajne vyplácaná týždenne. Pri takomto spôsobe vyplácania mzdy môžete mať prvé peniaze už po dvoch týždňoch od začatia práce v Anglicku. V ostatných prípadoch sa mzda vypláca mesačne.

Z výplaty sú zrážané odvody na poistenie a samozrejme daň.

Ako je vyplácaná mzda

Rovnako ako na Slovensku, aj v Británii najčastejšie zamestnávateľ vypláca mzdu priamo na bankový účet zamestnanca.
Druhý najčastejšie používaný spôsob výplaty, s ktorým sa na Slovensku nestretnete, ale v UK je celkom bežný je výplata šekom. Jeho výhodou je, že nemusíte mať otvorený účet v banke, za preplatenie šeku však v špeciálnej zmenárni zaplatíte relatívne vysoký poplatok.
Posielanie výplaty šekom využívajú častejšie britské personálne agentúry.
Výplatu je v Anglicku možné dostávať aj v hotovosti, avšak tento spôsob je čoraz menej používaný.

Ďalšie články v rubrike Práca: