Naj anglicko slovenský slovník online

Ak hľadáte na internete prekladový anglicko – slovenský / slovensko – anglický slovník, nájdete ich veľa. Nie každý z nich však dostatočne uspokojí vaše potreby. Ktorý online slovník je ten najlepší? …

Najlepšie slovníky sú dva

Keďže nikto, ale ani nič nie je dokonalé, ani ten najlepší slovník nie je úplne bez chyby. Nasledujúce dva by však mali byť tým najlepším čo slovenský internet ponúka.

Anglicko slovenský slovník #1

Najhorúcejší favorit v boji o titul najlepší anglicko – slovenský / slovensko – anglický slovník prešiel pred nedávnom úpravami, ktoré ho posunuli ešte o priečku vyššie.

Tu sú niektoré z vylepšení:

  • Odstránili sa niektoré obmedzenia, ktoré si vyslovene žiadali nápravu. Napríklad, ak ste predtým potrebovali použiť preklad pri písaní e-mailu, alebo iného textu, nebolo ho možné označiť a prekopírovať do dokumentu, ale museli ste ho ručne prepísať. Tento problém bol odstránený.
  • Boli pridané nové funkcie. Ak napríklad zadáte na preklad slovo, ktoré nie je v slovníku, slovník sa vám aj napriek tomu pokúsi pomôcť a to tak, že vaše slovo postupne skracuje, až kým nenájde preklad a ten vám zobrazí.
  • Slovník po novom pri preklade zo slovenčiny do angličtiny rozozná prekladané slovo aj ak ho zadáte bez diakritiky (bez dĺžňov a mäkčeňov).
  • Slovná zásoba slovníka sa rozšírila o nadávky a vulgárne slová. (Aj ak ich nemienite používať je určite dobré aspoň ich poznať.)

Najlepší slovník online

Tento on-line slovník čerpá z databázy softvérového slovníka, ktorý sa cez webovú stránku aj predáva. Online slovník používa staršiu verziu softvéru.

Dve chybičky krásy

Čo chýba tomuto slovníku k dokonalosti? Osobne som našiel len dve veci, ktoré ho obmedzujú, ale určite vám nebudú prekážať pri bežnom preklade slovíčok.

  1. Slovník zobrazuje len 100 výsledkov,
  2. zobrazuje síce aj preklad frázových slovných spojení, ale len s hľadaným slovom na začiatku slovného spojenia. Ak napríklad hľadáte preklad slova aside, slovník vám zobrazí len preklad frázy aside from, nie step aside, lay aside, alebo put aside.

Tento anglicko – slovenský slovník nájdete na adrese: www.slovnik.sk

Anglicko slovenský slovník #2

Nedá sa povedať, že tento slovník je naozaj dvojkou, lebo prvému spomenutému tvrdo konkuruje. Má rovnaké výhody, len ak preklad nenájde nezobrazí vám žiadne výsledky. V takom prípade môžete ale využiť vyhľadávanie podľa časti slova zaškrtnutím voľby “Vyhľadať všetko s frázou”. Výsledkom bude preklad všetkých slov v ktorých sa fráza nachádza.

Prakticky mu niet čo vytknúť. Zobrazenie výsledkov má síce tiež obmedzené, ale na 200 významov, čo by už malo aj pre mnohovýznamové anglické slová stačiť. Pri preklade z angličtiny ponúkne aj preklad slovných spojení a to s umiestnením hľadaného slova na začiatku na konci, ale aj v strede frázy. Na vyššie uvedený príklad prekladu slova aside tak zobrazí nie len preklad spojenia aside from, ale aj step aside, lay aside, glance aside from a iných.

Tento anglicko – slovenský slovník nájdete na adrese: slovniky.atlas.sk

Ďalšie články v rubrike Angličtina: