On line prekladač podrobnejšie

Už je jasné, ktorý on line prekladač z a do slovenčiny je ten najlepší. V tomto článku sa pozrieme podrobnejšie na jeho možnosti, podporované jazyky a kvalitu prekladu…

Podporované jazyky

Prekladač Google Translate (GT) momentálne umožňuje robiť preklady zo slovenčiny do 40 iných jazykov a takisto z týchto jazykov preklady do slovenčiny.

V zozname je štandardne: angličtina, nemčina, španielčina, francúzština. Východoeurópske jazyky od poľštiny cez maďarčinu, rumunčinu, bulharčinu a ďalšie až po albánčinu. Nechýba ani hebrejčina, arabčina a viacero ázijských jazykov.

Slovenčina do GT pribudla len minulý rok, čeština o niečo skôr a ďalšie jazyky v budúcnosti ešte určite pribudnú.

Kvalita prekladu

Časy keď prekladače prekladali z angličtiny každé slovo zvlášť a do základného tvaru sú už našťastie preč. Stále však ide o strojový preklad a stroj samozrejme nepozná myšlienky autora textu.

Preklady kratších a jednoduchších viet robí Google Prekladač takmer dokonalé. Ak náhodou treba v preklade robiť nejaké úpravy, tak len minimálne.

Pri prekladoch dlhších a zložitejších viet už to nie je až také ideálne a takmer určite si budú vyžadovať aspoň drobné úpravy. Keďže napríklad angličtina má pre niektoré slová niekoľko desiatok významov, nie je pre počítač jednoduché trafiť sa práve do toho správneho. Výsledkom sú potom preklady, ktoré keď už nie sú správne, tak niekedy aspoň pobavia.

Škoda že GT nedáva možnosť nechať si zobraziť viac prekladov konkrétneho slova a z nich potom vybrať ten najvhodnejší.

Možnosti prekladu

On-line translator

On line prekladač od Google zvláda preklady od jedného slovíčka, až po siahodlhý text, ktorý buď napíšete, alebo jednoducho skopírujte do okna pre zdrojový text.

Okrem bežného prekladu textov je možné nechať si preložiť aj celé webové stránky. Môže sa to hodiť, ak si chcete prečítať zahraničnú stránku, ale neovládate jazyk. A nemusí to byť len angličtina. Stačí prekopírovať URL adresu webovej stránky do prekladača a potvrdiť. Zobrazí sa vám stránka s preloženým textom. Ak chcete vidieť originálny text stačí keď myšou zastanete na vete, ktorá vás zaujíma a v bubline sa vám táto veta zobrazí v pôvodnom jazyku.

Prekladač ako slovník

GT umožňuje prekladať slovíčka v prostredí prekladača, alebo sa môže prepnúť na slovník.
Nevýhodou prvej možnosti je, že ponúka len jeden preklad (aj keď má slovo vyše 20 významov), druhá možnosť zasa ešte nepodporuje preklady z a do slovenčiny, preto sa dá využiť len ako výkladový slovník.

Google Translator je dobrý prekladač na texty a weby, pri preklade jednotlivých slovíčok sa však určite oplatí siahnuť po špecializovanom slovníku.

Ak to všetko zhrnieme, tak aj napriek svojim chybičkám krásy je tento nástroj skvelým pomocníkom. Zvlášť pri prekladaní dlhšieho textu je určite jednoduchšie urobiť niekoľko úprav v nie celkom dokonalom preklade, ako prekladať celý text úplne sám. Navyše preklad získate jednoducho, rýchlo a zadarmo.

Ďalšie články v rubrike Angličtina: