P45

P45 je dôležitý formulár nie len počas pobytu v Británii, ale aj po návrate na Slovensko. Čím viac zamestnaní vystriedate, tým viac týchto formulárov budete mať…

Ako sa dostanem k formuláru P45?

Tento formulár sa nikde nasťahuje, ani sa nevypĺňa, ako by si mohol niekto myslieť.
Formulár P45 vystavuje zamestnávateľ potom, ako ste s ním ukončili pracovný pomer. Spravidla ho posiela do niekoľkých týždňov poštou na adresu, ktorú ste mu nahlásili. Ak sa vraciate na Slovensko hneď po skončení práce v Anglicku, Škótku, alebo Severnom Írsku, môžete zamestnávateľovi nahlásiť vašu adresu na Slovensku.

Ako formulár P45 vyzerá a čo s ním treba robiť

Formulár P45, ktorý dostanete od bývalého zamestnávateľa pozostáva z troch listov označených Part 1A, Part 2 a Part 3. Part 1A na rozdiel od zvyšných častí obsahuje celkovú výšku príjmu a zaplatenej dane u daného zamestnávateľa. Túto časť si ponechávate.

Part 2 a Part 3 je potrebné odovzdať novému zamestnávateľovi. Tým minimalizujete šancu, že vám budete pridelený emergency code a vy budete platiť príliš vysokú daň. Ak chcete žiadať o Jobseeker’s Allowance, diel 2 a 3 odovzdávate na Jobcentre Plus.

Ak končíte svoje posledné zamestnanie v Británii, druhú a tretiu časť formulára P45 je potrebné priložiť k formuláru P85 pri žiadosti o daňové vyrovnanie.

Strata formulára

Formuláre P45 si starostlivo uschovajte. Ak sa vám podarí tento formulár stratiť, kópiu od zamestnávateľa nezískate.
Ak potrebujete doložiť form P45 k nejakej žiadosti (napr. o vrátenie daní) a vy ho nemáte, niekedy je možné nahradiť ho poslednou výplatnou páskou od konkrétneho zamestnávateľa. Tá jednak obsahuje informácie o vašom bývalom zamestnávateľovi a takisto celkovú sumu príjmov a zaplatených odvodov a daní.

Odložiť si formuláre P45 od všetkých zamestnávateľov v Anglicku je dôležité nie len pre jednanie s miestnymi úradmi v UK, ale aj na neskoršie použitie pre úrady na Slovensku.

Ďalšie články v rubrike Formuláre: