Práca v Anglicku (UK)

So vstupom Slovenska do EÚ na rozdiel od iných krajín otvorila Veľká Británia okamžite svoj pracovný trh pre občanov všetkých pristupujúcich krajín. Práca v Anglicku je odvtedy pre Slovákov prístupná bez pracovného povolenia…

Možnosti práce v UK

Tým, že práca v Anglicku nie je podmienená žiadosťou o pracovné povolenie, sú možnosti získania akejkoľvek práce v UK prakticky neobmedzené.

Rozhodujúce sú len ponuka práce a kvality uchádzača.

Pre pracovné ponuky, je dôležité hlavne kvantita teda množstvo voľných pracovných miest a počet ďalších uchádzačov – “konkurentov” (aj tu ale treba brať do úvahy okrem kvantity aj kvalitu.)

Pre uchádzača o zamestnanie v Anglicku sú kritickými faktormi predovšetkým:

  1. angličtina,
  2. vzdelanie,
  3. prax – skúsenosti,
  4. schopnosť “predať sa”.

Nie je tajomstvom, že väčšina Slovákov pracuje v Anglicku ako nekvalifikovaná pracovná sila. Je hlavne preto, lebo im chýba jedna alebo viacero z uvedených kvalít.
Problémom je však často aj nízke seba hodnotenie, ktoré mnohým nedovolí ani sa pokúsiť uchádzať o lepšiu prácu.
Že pre Slovákov práca v Anglicku nemusí znamenať len “umývanie riadov” dokazujú krajania, ktorí pracujú napríklad v bankovníctve, poisťovníctve.

Hľadanie práce v UK

Práca v Anglicku sa dá získať ešte na Slovensku, alebo je možné hľadať ju až na mieste.
V obidvoch prípadoch je pre získania práce asi najbežnejšia a často aj najúčinnejšia možnosť navštíviť pracovné agentúry.

Existujú však aj ďalšie spôsoby a prostriedky hľadania práce. Od priameho kontaktu, napríklad oslovenia známych, ktorí pracujú v UK, alebo sa vracajú domov až po prechádzanie množstvom pracovných ponúk na internetových serveroch venovaných hľadaniu práce.

Ďalšie články v rubrike Práca: