Pracovná agentúra – slovenská alebo anglická?

Uvažujete o práci v Anglicku a neviete sa rozhodnúť, či sa obrátiť na slovenské alebo anglické pracovné agentúry? Anglické vám nájdu prácu zadarmo, slovenským budete musieť zaplatiť. Je ale toto kritérium to najdôležitejšie? …

Rozhodovanie nie je také jednoduché, pretože okrem poplatkov za sprostredkovanie práce je toho na zváženie oveľa viac.

Zadarmo, ale …

Anglické agentúry vám nájdu prácu zadarmo, môže to ale nejaký čas trvať a vy budete zatiaľ v UK bez práce. Tie slovenské si zaúčtujú poplatok, ale prácu máte zabezpečenú hneď od príchodu do Británie.

Ušetriť niekoľko sto eur za poplatok znie lákavo, ale istá práca hneď od začiatku ušetrí stres a možnosť núteného návratu kvôli vyčerpaným financiám.

Sloboda vs. istota

Ak je práca v Anglicku sprostredkovaná serióznou slovenskou pracovnou agentúrou mali by ste mať naozaj istotu, že práca bude hneď od príchodu do UK. Na druhej strane so slovenskou agentúrou musíte podpísať kontrakt najčastejšie na minimálne 6 mesiacov. Neviete pritom, ako bude vaša budúca práca presne vyzerať a či sa vám v nej bude páčiť, či budete spokojní s ubytovaním a podobne.
Máte istoty, no ste vo viacerých smeroch obmedzovaní.
Ak je istota pre vás prioritou, môžete pol roka vydržať a potom, už so znalosťou prostredia si nájsť prácu samostatne.

Pokiaľ však chcete mať plnú slobodu v rozhodovaní, asi bude lepšia anglická agentúra. Ak sa vám práca ktorú vám nájde nebude páčiť, jednoducho ďalší deň do práce neprídete a necháte si nájsť novú prácu, ak to nepôjde, môžete zmeniť agentúru.

Peniaze na rozbeh

Ak chcete ísť do UK na vlastnú päsť, potrebujete peniaze na ubytovanie, stravu a dopravu, kým si nájdete prácu.
Ak vám slovenská pracovná agentúra síce poskytne prácu hneď, ale chce poplatok ešte pred odchodom, je to len o niečo lepšie ako prvá možnosť. Navyše hrozí riziko že ak jednáte s podvodníkom, tak o svoje peniaze prídete.
Ideálna je personálna agentúra, ktorá si strhne poplatok až z prvej mzdy a preto v podstate potrebujete na rozbeh minimum prostriedkov.

V každom prípade musíte počítať s nákladmi na dopravu do UK a na stravu počas prvých týždňov.

Ako vidno otázka nestojí len na tom, či za prácu platiť, alebo neplatiť. Navyše ak aj dve agentúry ponúkajú úplne rovnaké služby, úroveň týchto služieb už rovnaká byť nemusí.
Rozhodovanie je preto veľmi individuálne.

Ďalšie články v rubrike Práca: