Pracovné agentúry – pokračovanie

Ako a kde nájsť pracovné agentúry popisoval predchádzajúci článok, tento bude predovšetkým o tom, čo pracovná agentúra ponúka uchádzačom o zamestnanie…

Práca je zadarmo, služby nie

Na rozdiel od slovenských, britské pracovné agentúry nesmú účtovať poplatok za sprostredkovanie práce od záujemcu o prácu.

Prácu vám pracovné agentúry v UK sprostredkujú zadarmo.

Agentúra samozrejme nepríde o svoju províziu. Dostane ju ale od zamestnávateľa. Ten síce za agentúrneho pracovníka zaplatí viac, ako platí svojmu stálemu zamestnancovi, keď má však málo zákaziek, jednoducho zamestnancov od agentúry nezoberie. Tým si ušetrí nie len peniaze, ale aj starosti, ktoré má so stálymi zamestnancami.

Pracovné agentúry okrem samotného sprostredkovania práce poskytujú aj ďalšie služby súvisiace s prácou. Tieto služby sú však už väčšinou spoplatnené. Môže sa jednať napríklad o zabezpečenie dopravy na pracovisko a z pracoviska.

Cez personálnu agentúru práca aj brigáda

Plný a čiastočný úväzok

Práca, ktorú vám dokáže sprostredkovať personálna agentúra môže byť tzv. Full Time Job, teda práca na plný úväzok ale aj Part Time Job – práca na niekoľko hodín denne, alebo dokonca len na pár hodín týždenne. Part Time Job je teda skôr brigáda.

Dlhodobá a krátkodobá práca

Personálna agentúra vám môže ponúknuť prácu na niekoľko mesiacov s perspektívou následného podpisu pracovnej zmluvy na dobu neurčitú priamo s konkrétnou firmou v ktorej budete pracovať.

Na druhej strane, služby pracovných agentúr využívajú aj firmy a podniky, ktoré majú kolísavý odbyt (výrobné podniky, veľkosklady). Ak takáto firma získa väčšie objednávky z personálnej agentúry vám môžu zavolať a ponúknuť prácu síce na 8 hodín denne, ale len na niekoľko dní, alebo týždňov. Potom vám zase nájde nové pracovné miesto. Pracovná agentúra zásobuje dočasnými zamestnancami viacero firiem, preto aj keď pracujete pre jedného zamestnávateľa len krátko, môžete aj takýmto spôsobom pracovať dlhodobo. Rozdiel je len v tom, že prácu nemáte dopredu istú.

Ak chcete v UK ostať dlhodobo je samozrejme najvýhodnejšie snažiť sa získať Full Time Job na čo najdlhší čas.

Ďalšie články v rubrike Práca: