Sú peniaze v banke v bezpečí?

Hospodárska kríza dorazila z Ameriky do Európy a recesia už tvrdo zasiahla Írsko a postupne ďalšie krajiny EÚ. Krachujúce finančné inštitúcie v USA vyvolávajú pochybnosti aj u občanov európskych krajín, či sú ich úspory uložené v bankách v bezpečí. Aj vo Veľkej Británii preto pristúpili k opatreniam, ktoré majú klientov bánk upokojiť…

Každá banka je ohrozená

Je zrejmé, že banky aby zarobili, nemôžu držať peniaze svojich klientov na vlastných účtoch, ale ich musia investovať alebo požičiavať, napr. formou úverov.

Ak sa ľudia boja, že banka skrachuje a o svoje peniaze prídu, začnú ich vyberať. Ak nastane panika a ľudia začnú svoje peniaze vyberať hromadne, zakrátko už banka nemá z čoho vyplácať (nemá dostatok hotovosti) a je existencia jej ohrozená.

Do problémov by sa v takom prípade dostala aj tá najschopnejšia banka. A ak má problémy niekoľko bánk, do problémov sa už dostáva celá krajina (viď USA, Island, …).

Aby sa takýto katastrofický scenár neodohral, niekto musí občanov upokojiť, že sú ich peniaze v bezpečí. Banky to byť nemôžu, pretože by im nikto neveril. Preto to musí urobiť vláda.

Minimálna záruka

Vlády krajín EÚ sú povinné ručiť za úspory občanov v bankách. Až do októbra bola minimálna úroveň garancie 20.000 eur. Pretože táto úroveň nie je v danom stave dostačujúca, ministri krajín európskej únie sa dohodli na jej zvýšení na 50.000 eur.

Británia a Írsko

Peniaze, libry v Banke

Uvedená hranica ručenia je minimálna a smerom hore nie je limitovaná.
Írsko ako prvé zareagovalo radikálne a to tým, že sa vláda zaručila za celú výšku vkladov v írskych bankách a to na najbližšie 2 roky.

Na tento krok musela zareagovať britská vláda. Z obavy, že Briti budú presúvať svoje úspory z britských bánk do “bezpečnejších” írskych, UK zvýšila tiež svoje ručenie, aj keď nie tak radikálne ako Írsko.

V minulosti štát garantoval vklady do výšky 35.000 libier, teraz to bude 50.000 libier. Rozhodol o tom Financial Services Authority (Úrad pre finančné služby) a táto úprava začala platiť 7. októbra 2008.

Takto sú chránené vaše vklady v bankách v Británii. Ako budú chránené vaše zarobené libry, ak si ich ukladáte v banke na Slovensku?

Slovenský Fond ochrany vkladov

Až donedávna na Slovensku platila už spomenutá spodná hranica ručenia 20.000 eur. Ani z tejto sumy však Slovenský Fond ochrany vkladov negarantoval 100%, ale len 90.
So vstupom finančnej krízy do Európy slovenská vláda ubezpečila občanov, že vklady v bankách na Slovensku sú v bezpečí. Aby ešte viac posilnila svoje tvrdenie tiež sa rozhodla zmeniť výšku garancie a to na 100% a v neobmedzenej výške.

Kde teda budú vaše úspory v bezpečí?

Pokiaľ nemáte na účte v Británii viac ako 50.000 libier, nemusíte sa o ne báť. Ak ich tam máte viac, oplatí sa pouvažovať o ich presune na Slovensko. Samozrejme presun bolo oveľa výhodnejšie urobiť skôr, keď bola libra silnejšia.

Poznámka: Slovenský Fond ochrany vkladov chráni vklady len tých bánk, ktoré sú účastníkmi slovenského systému ochrany vkladov. Peniaze uložené na účtoch pobočiek zahraničných bánk, sú chránené systémom ochrany vkladov v krajine, v ktorej má zahraničná banka sídlo.

Ďalšie články v rubrike Peniaze: