Vrátenie dane pri platení vysokých preddavkov

Tak ako na Slovensku, aj v Británii vám zamestnávateľ strháva z každej výplaty preddavok na daň. Niekedy však môžete mať tieto preddavky až príliš vysoké. Prečo je to tak a čo sa s tým dá robiť? …

Daň v zamestnaní musíme platiť priebežne. Jednak preto, že štát chce mať svoje príjmy čo najskôr vo vrecku, ale takisto preto, že ak by sme ju neplatili pravidelne v malých dávkach, na konci daňového roka by sme mali vysoký nedoplatok, ktorý by sme mali problém vyrovnať.

V UK je to navyše tak, že ak si štát nie je istý, ako vysoký by mal byť váš preddavok, nechá vám vašim zamestnávateľom zraziť radšej daň vyššiu a potom vám prípadný preplatok vráti.

Kedy vám môže byť strhávaná príliš vysoká daň

Môže sa to stať hlavne vtedy, ak:
-je vaše zamestnanie vaším prvým v UK a ešte ste nevyplnili formulár P86,
-váš súčasný zamestnávateľ, alebo daňový úrad ešte nespracoval formulár P45 od vášho predchádzajúceho zamestnávateľa.

Ako zistíte, že platíte vysokú daň

Vratenie dane - emergency (br) code

Ak pracujete ako zamestnanec, ste zdaňovaní podľa systému Pay As You Earn. Je vám pridelený daňový kód (tax code), podľa ktorého vám zamestnávateľ vypočíta sumu, ktorú vám strhne ako preddavok na daň. Kód je uvedený na výplatnej páske a môžu ho tvoriť číslice aj písmená.

Vaše preddavky na daň by mali byť v správnej výške, ak váš daňový kód obsahuje prvé tri číslice zo sumy základnej odpočítateľnej položky Personal allowance pre daný rok. Napr. pre daňový rok 2008/09 by ste mali v daňovom kóde číslo 603, pretože Personal allowance bola 6035 libier.

Ak sa vo vašom daňovom kóde nachádza “BR”, “W1”, “H1”, “X” čo sú tzv. emergency kódy, spravidla to znamená, že platíte vyšší preddavok na daň, ako by ste mali platiť.

Pozn.: Aby ste na daňový úrad nešli zbytočne, je dobré, ak pracujete s niekým, kto zarába toľko ako vy a s kým si môžete porovnať výplatné pásky. Dôležité je, aby dotyčný nemal emergency, ale normálny daňový kód.

Ako požiadať o vrátenie dane pri vysokých preddavkoch

Ak ste svojmu zamestnávateľovi odovzdali formulár P45 od svojho predchádzajúceho zamestnávateľa, nemali by ste mať emergency kód na výplatnej páske príliš dlho.

Ak aj po dlhšej dobe platíte preddavky vyššie ako by ste mali, môžete navštíviť Inland Revenue a požiadať o zmenu kódu. Ak vaša súčasná práca nie je v Británii vašou prvou, zoberte si okrem poslednej výplatnej pásky aj formulár P45 alebo výplatné pásky od svojho predchádzajúceho zamestnávateľa. Ak je to vaša prvá práca, pravdepodobne budete musieť vyplniť formulár P86.
Po úspešnej zmene kódu vám bude v nasledujúcej výplate vrátený preplatok. Počítajte však s tým, že zmena daňového kódu môže pokojne trvať vyše mesiaca.

O svoje peniaze neprídete

Ak platíte vysoké preddavky na daň, nemusíte sa báť, že o svoje peniaze prídete. Teoreticky by ste sa v takom prípade so žiadoaťou o vrátenie dane nemuseli ponáhľať a mohli by ste počkať do skončenia daňového roku. Potom by ste si vysporiadali daň definitívne za celý rok.
Keďže vaše peniaze pri vyšších preddavkoch čakajú na účte daňového úradu, neutratíte ich a vlastne si ich takto, aj keď nedobrovoľne sporíte. Nevýhodou je, že na tomto “spriacom účte” je úrok 0%.

Ak by išlo o par desiatok libier, asi to nebude stáť za námahu, ak však vaša naviac zaplatená daň prekročí stovku, je čas dať si veci do poriadku

Ďalšie články v rubrike Dane: