Vrátenie daní z Anglicka (UK) pri návrate na Slovensko

Ak ste sa rozhodli s prácou v Británii skončiť a vrátiť sa na Slovensko, s veľkou pravdepodobnosťou budete mať nárok na vrátenie daní. Musíte však o to požiadať a to buď sami, alebo prostredníctvom agentúry…

Ako už bolo uvedené v článku, ktorý všeobecne rozoberal vrátenie daní, vždy ide o vrátenie preplatku na dani, nie o vrátenie celej dane. Aj k takému prípadu však často dochádza, predovšetkým vtedy, ak práca v UK trvá len niekoľko mesiacov (napr. letná brigáda).

Ako požiadať o vrátenie daní pri odchode z UK (Anglicka, Śkótska, …)

Na žiadosť o vrátenie preplatku na dani pri odchode z Británie sa používa formulár P85.

Je potrebné ho vyplniť a odovzdať, prípadne poslať na Inland Revenue spolu s druhou a treťou časťou formulára P45 od posledného zamestnávateľa.

Ak chcete formuláre poslať poštou (napr. preto, že Inland Revenue nemá pobočku vo vašom meste), adresu zistíte podľa PAYE Reference Number, ktoré nájdete v ľavom hornom rohu formulára P45, na formulári P60, prípadne na výplatnej páske. Toto číslo vložíte do vyhľadávacieho políčka na tejto stránke. Okrem adresy v UK získate aj telefonický kontakt a úradné hodiny príslušnej pobočky daňového úradu.

Spracovanie žiadosti spravidla trvá niekoľko týždňov.

Vratenie dani pri odchode z UK na Slovensko

Ak by úradom chýbali niektoré dokumenty (napr. váš formulár P60), budú vás písomne kontaktovať. Spravidla vyžadujú originály dokumentov, ktoré vám po spracovaní žiadosti pošlú späť. Nezabudnite si ale pred odoslaním urobiť ich fotokópie.

Ako sa dostanete k peniazom

Pre vrátenie daní z UK, keď sa natrvalo vraciate na Slovensko máte na výber dve možnosti:

  • necháte si preplatok na dani poslať na váš bankový účet v UK, alebo
  • vám pošlú šek na adresu, ktorú uvediete vo formulári P85.

Viac informácií o tom,  ako sa dostať na Slovensku k peniazom z Anglicka.

Pozn.: Ak máte preplatok aj z minulého daňového roku, je lepšie požiadať o jeho vrátenie zvlášť.

Ďalšie články v rubrike Dane: